Poszukiwanie równowagi
Jednak bardzo często mistycyzm powoduje zbytnią koncentrację na życiu wewnętrznym, dlatego tak silnie podkreślana jest w naszych naukach konieczność praktycznego wykorzystania wiedzy, jaką zdobywamy. To, co jest wewnątrz nas musi być wykorzystane dla świata również po to, aby uchronić nas przed introwertyzmem.
Mistyczna droga niewątpliwie wiedzie przez Serce i to, co czujemy, ale rozważanie praw duchowych powinno również odbywać się na drodze rozumowej i zachęcać nas do szukania ich odbicia w otaczającej nas rzeczywistości - szukanie sensu i najgłębszych znaczeń musi być poddane krytyce rozumu, gdyż to on daje możliwość sprawnej komunikacji, operowania abstrakcyjnymi pojęciami i przede wszystkim wyciągania wniosków. Dlatego nie zaniedbujmy go.
Obranie jakiejkolwiek drogi przez życie, również w sensie drogi rozwoju duchowego, może prowadzić do lekceważenia innych ścieżek, a nawet do niezdrowego poczucia wyższości nad innymi. Starajmy się zrozumieć innych ludzi - można tego dokonać tylko poznając inne sposoby realizacji tego, co sami staramy się osiągnąć. Zwróćmy uwagę na to, że nauki A.M.O.R.C. jakie studiujemy w domowym Sanctum, opisują różne religie, różne systemy filozoficzne i również różne ścieżki, jakimi w przeszłości kroczyli nasi Bracia. Spróbujmy lepiej poznać niektóre z nich. Na pewno poszerzy to nasze widzenie świata.
Równowaga ma wiele obliczy. Musimy pamiętać, że podstawą naszego istnienia tu na Ziemi jest świat fizyczny i nasze fizyczne ciało. Należy o nie dbać - poprzez właściwe odżywianie, dostateczną ilość ruchu i odpoczynku. Nie chodzi o to, abyśmy stali się ekspertami w dietetyce, czy mistrzami sportu, ale musimy przynajmniej zwracać uwagę na to, czy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość pożywienia, czy jego skład jest dobry dla nas, a nasza aktywność fizyczna uwzględnia nasz wiek, wykonywany zawód i ogólną kondycję. W odpoczynku też musimy poszukiwać równowagi - szukajmy go w zajęciach przeciwnych do natury tego, od czego chcemy odpocząć. Pamiętajmy, że odpoczynek to w szczególności sen - jego czas powinien być w równowadze czasowej z naszą pracą i relaksem.
Problem niezrównoważenia życia i różnych jego aspektów dotyka każdego z nas. Nawet najbardziej zaawansowani w praktykach duchowych mogą mieć okresy, w których okoliczności wytrącają ich ze stanu psychicznej równowagi. Dlatego warto regularnie dokonywać przeglądu naszej kondycji, aby jak najwcześniej zareagować.
Ale nie dajmy się zwariować - poszukiwanie równowagi nie jest przecież naszym jedynym celem. To nasze życie jest naszym najważniejszym celem. I również naszym najlepszym nauczycielem, a my mamy je przeżyć jak najlepiej. Życie samo nam pokaże, co jest w danej chwili istotne. Wystarczy, abyśmy byli uważni.
F.R.C. Vigilatus