Zakon różokrzyżowców A.M.O.R.C. został powołany w Polsce przez Najwyższą Radę A.M.O.R.C. Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w grudniu 1936 roku.
Następnie działalność została wznowiona po drugiej wojnie światowej i prowadzona była aż do 1956 roku, to jest do momentu aresztowania jego kierownictwa pod zarzutem współpracy z wrogim mocarstwem i przejęcia archiwów przez ówczesne służby specjalne.
Obecnie stowarzyszenie różokrzyżowców A.M.O.R.C. działa oficjalnie w Polsce od lutego 1992 roku. Od 2015 działa jako Fundacja A.M.O.R.C.
A.M.O.R.C. - Polska jest stowarzyszeniem o charakterze filozoficznym, gdzie istotą postępowania jest analizowanie rozumowania największych filozofów. Jego działalność jest ukierunkowana na:
- metody wdrażania dyscypliny duchowej przez regularne ćwiczenia i medytacje dotyczące praw istniejących w otaczającym nas świecie;
- światopogląd otwarty na pracę nad sobą dla swojego dobra i innych;
- spotkanie ludzi podobnie myślących, pasjonujących się tajemnicami istnienia.
W Polsce nie istnieje jeszcze ośrodek zwany "Wielką Lożą". Jurysdykcją Języka Polskiego zawiaduje Administrator. Działalność A.M.O.R.C. jest jawna; natomiast administracja nie może ujawnić nazwisk swych członków bez ich zgody.
Obecna struktura
A.M.O.R.C. - Polska może zaliczyć na swoje konto:
- rozpoczęcie dwunastego stopnia przez coraz liczniejszą grupę polskich członków;
- wykształcenie grupy członków o wysokim stopniu zaawansowania w studiach i umiejętności ich
zastosowania; - pełne wyposażenie miejsca spotkań;
- działalność Struktur Terenowych;
- obecność w mediach: PAP Tarnów, cykl w Wiedzy Tajemnej (z wyjątkiem kłamliwej informacji dotyczącej A.M.O.R.C., zamieszczonej przez ten tytuł bez konsultacji z nami), Nieznany Świat oraz strona www;
- przygotowywany i realizowany program wydawniczy.
W Polsce czynnie działa kilka struktur terenowych, w tym cztery Pronaos ulokowane w Krakowie, Poznaniu, Warszawie oraz w Lublinie.
Działalność A.M.O.R.C. jest finansowana ze składek swych członków.
Zakon posiada ośrodki kulturalne i naukowe na całym świecie, gdzie członkowie mogą spędzić w samotności kilka dni na rozważaniach, bądź celem odprężenia. Dla przykładu: w Paryżu znajduje się Salon, gdzie odbywają się wystawy malarstwa i rzeźby, a w San Jose (Kalifornia) Zakon posiada duże posiadłości zwane ogólnie Rosicrucian Park (np. Muzeum Egipskie).
„Adept rozmawia najchętniej z Adeptem. Święty krąg jest zakreślony wokół niego, a dostęp mają jedynie wybrani. Braterstwo żywiołów poświęconych dopuszcza wszystkich tych, którzy są godni, a ci którzy są wyłączeni sami są sobie winni.”
Elbert Hubbard, Różokrzyżowiec